Zimní sezóna je konečně tady. Otevřete skříň a z hloubi vylovte zaprášené lyže, snowboardy, kombinézy a hurá na svah! My vám pomůžeme s výběrem sjezdovky, přinášíme totiž info z těch nejlepších skiareálů Karlovarského kraje. Startujeme na Klínovci.

Výhled na celý kraj

Klínovec, nejvyšší hora Krušných hor, leží asi patnáct kilometrů od Karlových Varů a čtyři kilometry od Jáchymova. Na vrcholu ve výšce 1244 m.n.m. najdete nově rekonstruovanou rozhlednu, z které si užijete výhled na Krušné hory, Slavkovský les, Karlovy Vary, Doupovské hory a Šumavu. Pro návštěvníky nabízí areál 2500 parkovacích míst zdarma.

U Zabitýho

Na Klínovci se lyžuje už od počátku 20. století. V meziválečném období tam stály skokanské můstky, takže si místo oblíbili čeští i němečtí skokani na lyžích. O pár let později byla na Klínovci vykácena část lesa a zprovozněny dvě sjezdovky – Dámská a U Zabitýho. Není jisté, proč právě tento morbidní název, ale říká se, že na trati zahynul jeden ze skokanů. Jiná legenda praví, že byl na místě sjezdovky nalezen člověk, který zemřel násilnou smrtí.

V 60. letech byl U Zabitýho vystavěn první vlek a od roku 1968 se areál rozrůstal bleskovou rychlostí, stavěly se další vleky a budovaly nové sjezdovky. V 80. letech byly některé sjezdovky osvětleny a tratě brázdily první sněžné rolby.

18 sjezdovek

Dnes najdete ve skiareálu téměř 19km tratí různých obtížností. Sjezdovek je celkem osmnáct, ta nejdelší měří skoro 3 km a patří k nejdelším a nejširším sjezdovkám v České Republice. Na tratě vás vyvezou 3 čtyřsedačkové a 1 trojsedačková lanovka neboněkolik vleků. V areálu najdete i mírné kopečky pro úplné začátečníky. Děti mohou trénovat na pohyblivém pásu sami nebo společně s instruktorem jedné z lyžařských škol.

Denní skipas stojí 680 korun pro dospělé a 540 korun pro děti. K dispozici jsou i hodinové skipasy na 3, 4 nebo 5 hodin. Pětihodinový vás vyjde na 620 korun pro dospělého a 480 korun pro dítě. Čtyřhodinový je o 80 korun levnější a za tříhodinový zaplatíte jen 440 za dospělého a 350 korun za dítě. K dispozici je i večerní a zvýhodněný rodinný skipas. Pokud jste na Klínovci jako doma, popřemýšlejte o sezónním skipasu.

Běžky

Že vyhledáváte adrenalin a jízda po sjezdovce vás nebaví? Ve skiareálu Klínovec mohou milovníci freeridu využít dva kilometry neupravených tratí s přírodním sněhem. A na freestyle lyžaře a snowboardisty čeká Funpark s celou řadou překážek a skoků.

Lyžaři a snowboardisté se mohou navíc přihlásit do Maximal Animal Akademie, kde se s instruktory naučí nové triky, skoky, zdolávání beden a zábradlí, sjíždění boulí, neobvyklého terénu a ještě mnohem víc.

Kromě sjezdovek a snowparku najdete na Klínovci i 49 km běžeckých tratí středně těžké a těžké obtížnosti. Ta nejdelší, Lyžařská magistrála, je dlouhá 16 km, k dispozici jsou však i mnohem kratší trasy, třeba čtyřkilometrový Lyžařský okruh.