Teplá leží v západních Čechách asi 15 kilometrů od Mariánských Lázní. Město se rozkládá u východního okraje chráněné krajinné oblasti Slavkovský les a v převážné míře na pravém břehu řeky Teplá. Asi vás to příliš nepřekvapí, ale ani Teplá ani Tepelská vrchovina s chladnějším podnebím příliš neodpovídají představám, které jejich názvy vzbuzují. To by vás však nemělo odradit ani od prohlídky malebného městečka, ani od návštěvy známého premonstrátského kláštera jižně od Teplé.

Po stopách historie

Městečko Teplá s městskou památkovou zónou je trochu neoprávněně ve stínu nedalekého slavnějšího kláštera Premonstrátů. I když se hlavně socialistická výstavba v poválečných letech na tváři města značně podepsala, dochovalo si město svůj historický ráz do dnešních dnů. V centru najdete několik památek, které stojí za zhlédnutí. Dominantou města je barokní kostel sv. Jiljí. Hlavní oltář sem byl převezen roku 1785 ze zrušeného kláštera v Chotěšově na Plzeňsku. Poblíž stojí stará radnice a renesanční budova s mansardovou střechou, která kdysi sloužila jako latinská škola a dnes v ní sídlí Městský úřad. Na jižním okraji města stojí osmiboká kaple Nejsvětější Trojice. Postavil ji v roce 1692 Kryštof Dientzenhofer, který od roku 1689 vedl stavbu konventu nedalekého premonstrátského kláštera v Teplé.

Klášter v Teplé

Premonstrátský klášter v Teplé založil roku 1193 šlechtic Hroznata, aby do něj vzápětí povolal řeholníky z pražského Strahova. Klenotem je klášterní kostel Zvěstování Páně, postavený v letech 1193–1232, zbytek areálu získal dnešní podobu v době baroka. V klášterní knihovně od stavitele Josefa Schaffera je přibližně 100 tisíc výtisků, z toho 660 rukopisných kodexů. To z ní dělá největší klášterní knihovnu v Česku.  Z dalších památek stojí za zmínku například památník Hroznaty z 18. století, oltář sv.  Theodora a sv. Uršuly nebo fresky od Eliáše Dollhopfa. V oblouku monumentálního chrámového portálu najdete mozaikovou kopii Rafaelovy Sixtinské Madony. Klášter nabízí několik typů prohlídek včetně barokních štol a sklepení. Klášterním parkem s rybníkem a křížovou cestou vás provede naučná stezka.

Z Teplé ke zřícenině astronomické observatoře

Karlovarskem a nádhernou panenskou přírodou Slavkovského lesa vás provede naučná Davidova stezka věnovaná odkazu zdejšího rodáka, významného vědce, geodeta a astronoma, Aloise Martina Davida. Mimo jiné se zasloužil o vznik přesných map a také objevil způsob předpovídání počasí podle atmosférického tlaku, byl ředitelem klementinské hvězdárny v Praze, předsedou tehdejší akademie věd a také rektorem pražské univerzity. Stezka propojuje místa spjatá s jeho životem a působením. Délka trasy je 33 km a spojuje klášter Teplá, klášterní hřbitov s Davidovým hrobem, jeho rodiště Dřevohryzy s památníkem, zříceniny jeho astronomické observatoře na Branišovském vrchu s Vidžínem, kam David docházel do školy, nebo klášter Nový Dvůr. Navazuje na ni nenáročná stezka svatého Blažeje kolem stejnojmenného rybníka s romantickou zříceninou barokního kostela. V létě se pak můžete vykoupat v přírodním koupališti Betlém.

Kolem Teplé nejen na kole

Městem prochází dálkové cyklistická trasa nesoucí název Euregio Egrensis, kterou ve městě křižuje lokální cyklostezka. Západním směrem z města se po cyklistické trase vydáme do oblasti Slavkovského lesa, který je protkán sítí značených cyklistický tras, stačí si vybrat podle vlastní chuti a kondice. Pro tipy na výlety po okolí se podívejte sem.