V Karlovarském kraji najdete celou řadu pozůstatků středověkých hradů v podobě méně či více zachovalých zřícenin. My jsme pro vás vybrali ty, které podle nás mají nejsilnější genius loci a stojí za prozkoumání. Odhalte s námi tajemství ukrytá v historických odkazech našich předků.

Horní hrad

Několik kilometrů za Ostrovem stojí Horní hrad zvaný též Hauenštejn s bohatou historií, sahající až do 13. století. Minulé století mu zasadilo hned několik ran. Při 2. světové válce se hrad proměnil ve středisko Hitlerjugend. Po válce pak připadl do správy Československa a byl využíván pro rekreaci zaměstnanců jáchymovských dolů, poté jako dětský domov. Roku 1958 byl vyklizen a od té doby chátral.  Již několik let se však usilovně pracuje na jeho obnově, a tak je hrad i svou nabídkou pro návštěvníky stále atraktivnější. Láká už na samotné okolí – hrad je obklopen hlubokými lesy, leží v údolí romantického potoka, mnoho lidí tak stráví hodiny jen relaxací v okolní přírodě. Přímo na hradě je pak možné navštívit hodovnu v gotickém sklepení, zámeckou kapli nebo třeba Rytířský sál s původním vyřezávaným stropem. Vystoupat lze také na hradní věž, odkud se vám otevře překrásný pohled do okolní krajiny.  Za vidění stojí i Botanická zahrada, která byla založena v roce 1971. V zahradě najdete rostliny z celého světa, třeba z Číny, Japonska či Ameriky. Na téměř dvou hektarech roste asi 350 druhů listnatých a 150 druhů jehličnatých stromů, k tomu navíc mnoho vzácných květin a léčivé rostliny.

Hartenberg

Nedaleko obce Josefov na Sokolovsku najdete zříceninu hradu Hartenberg. Původně románský až raně gotický hrad z 12. století se řadí k nejstarším památkám v Čechách a během své historie zakusil krutý osud plný plenění a dobývání. Hrad, který byl později přestavěn na barokní zámek, se dodnes vzpamatovává z ničivého požáru z konce minulého století. Měl však štěstí na nového majitele, který začal za pomoci dobrovolníků z celého světa vyhořelý hrad vyklízet a zvelebovat. Dnes se hlavní palác může pochlubit dvěma obnovenými patry včetně kaple sv. Tří králů. Spolek Hartenberg navíc založil sociální podnik a při obnově zaměstnává sociálně znevýhodněné občany, které vzdělává a zaučuje v řemeslech. Na hradě se navíc konají velmi oblíbené akce jako Hartenberské strašení, Hartenberské školnění nebo Mikulášská jízda. Pokud vás láká dramatická historie a přírodní krásy, z hradu Hartenberg budete nadšeni.

Hartenštejn

Šestnáct kilometrů jihovýchodně od Karlových Varů stojí město Bochov. První písemná zmínka o městě pochází z roku 1325, dodnes se však zachovala řada historických památek, mezi nimiž je i hrad Hartenštejn. Ten nechal vystavět Jindřich II. z Plavna v 15. století jako náhradu za zbořený hrad Hungerberg. Šlo o jednu z nejdůmyslnějších opevněných staveb pozdní gotiky v Čechách s promyšleným půdorysem obranných bašt a bateriových věží se střílnami. Některé části hradu se zachovaly v původní podobě. Dnes můžete navštívit obnovenou část hradu a také Karlovarskou věž, která láká na krásný výhled do okolí. Za návštěvu stojí i již zmíněný Hungerberg. Hrad byl sice roku 1468 zničen, ale na jeho místě teď stojí trojice soch. Po cestě k sochám navíc potkáte informační tabule, které vás seznámí s historií města.

Andělská Hora

Hrad Andělská Hora byl založen na sklonku 14. století pány z Oseka a sehrál důležitou roli v době husitských válek. Za třicetileté války byl v roce 1635 zdejší hrad dobyt Švédy, vyloupen a poničen, záhy byl však obnoven a obýván. Při požáru městečka v roce 1718 měl vymrštěný hořící šindel zapálit střechu hradu, který zcela vyhořel a následně byl definitivně opuštěn. Postupem let se z hradu staly zříceniny a oblíbené výletní místo lidí ze širokého okolí. Ze skalního ostrohu se nabízí nádherný nerušený výhled do okolní kopcovité krajiny Slavkovského lesa a Doupovských hor.

Nejdecká hradní věž

Nejdek láká na románsko-gotickou hradní věž. Ta je pozůstatkem hradu vystavěném v roce 1250. Až do roku 1790 byla věž obydlena, dnes slouží jako zvonice s vzácným renesančním zvonem pražského zvonaře Brikcího z Cymperka. Interiér věže bohužel není veřejnosti přístupný, i zvenčí však jde o úchvatnou podívanou.

Neuberg

Hrad nebo zámek byste přímo v Aši hledali marně, protože všechny rezidence shořely při četných požárech. Když ale kousek popojedete, na kus historie přece jen narazíte. Ve vesnici Podhradí vzdálené šest kilometrů od Aše najdete zříceniny hradu Neuberg ze 13. století, který patří k nejstarším památkám na Ašsku. Hraud Neuberg měl kdysi velmi důležitou funkci – byl vystavěn s cílem střežit významnou cestu z Aše do Elsteru v Sasku. Podle pověsti stál v hradním areálu také zámek a pivovar, to však není potvrzené. Zároveň byl také hlavní rezidencí panství Zedwitzů na Ašsku. Ačkoliv byl během své historie více než jednou poškozen, vždy se dočkal i své opravy, než byl zničen požárem v roce 1610. Od té doby postupně chátral až do dnešní zříceniny. Dochovala se však původní, raně gotická věž, podle které jej snadno poznáte už z dálky. Kromě věže z něj zůstaly jen zbytky hradních a zámeckých zdí. I tak ale stojí za návštěvu.