Milujete, když vám vítr čechrá vlasy a pod nohama ubíhá krajina? Vydejte se na cyklovýlet a objevujte středověké hrady, zříceniny či malebné zámky. Ochutnejte minerální prameny v lázeňských městech či speciality regionálních pivovarů. Prohlédněte si okolní přírodu z rozhleden nebo navštivte doly, kde poznáte jedinečnou historii hornictví. Tak už na nic nečekejte, nechte se inspirovat našimi tipy, nasaďte helmu a rozjeďte se po Karlovarském kraji za zážitky. 

 

Cyklovýlet v okolí Mariánských Lázní

Poznejte krásy Slavkovského lesa ze sedla kola. Nedaleko obce Horní Kramolín najdete přírodní památku Sirňák s vývěry sirovodíku a oxidu uhličitého tvořící bahenní krátery. Příjemnou zastávkou je klášterní areál v Teplé s druhou největší klášterní knihovnou v Čechách a kostelem z 12. století. Až si odpočinete, pokračujte po trase do Mariánských Lázní, kde si na vrcholu Krakonoš můžete prohlédnout unikátní sochařskou expozici s pohádkovou tématikou nebo navštívit park miniatur Boheminium. Nedaleko se nachází Rozhledna Hamelika s krásným výhledem a cesta k ní vede kolem Obůrky Hvozd, kde lze sledovat daňky, srnky a jeleny. 

délka: 41 km cyklotrasy: 362, 2135, 2019, 2017

 

 

 

Po stopách krušnohorských horníků

Prohlédněte si to nejlepší z hornické krajiny Krušnohoří, která patří na seznam kulturních památek UNESCO.  Od malebného renesančního města Horní Blatná se vydejte po stopách dobývání k Vlčím jámám a Blatenskému příkopu. Za prohlídku stojí fascinující komplex cínového dolu Mauritius na Hřebečné, kterou si raději domluvte předem. K občerstvení láká třeba minipivovar nebo restaurace Salaš Ryžovna se specialitami z mléka ovcí a krav. Dalším bodem na trase je Boží Dar, který nabízí naučné stezky Ježíškova cesta nebo Božídarské rašeliniště, které jsou ideální pro rodinný výlet. Až budete sjíždět z kopce do Jáchymova, nahlédněte do slavné minulosti hornického města v Muzeu Královská mincovna a v Latinské knihovně. Výlet zakončete v zámeckém parku města Ostrov, který je součástí komplexu Ostrovského zámku a Paláce princů.

délka: 38 km cyklotrasy: EE, 2000, 2198, 23, 2005 

 

 

 

Velký okruh Chebskou pánví

Čeká vás výlet krajinou bublajících plynných vývěrů oxidu uhličitého. Uvidíte třeba Hartšouské mofety a mofet bublák. Během trasy si prohlédnete ukázky tradiční lidové architektury ve vsi Milhostov nebo v Novém Drahově. Vynechat byste neměli návštěvu románského hradu Vildštejn. Zdejší historická hodovna vás doslova přenese v čase do minulosti. Za zastávku stojí také Národní přírodní rezervace Soos připomínající měsíční krajinu, která nemá ve střední Evropě obdoby.

délka: 53 km cyklotrasy: 2132, 2130, 23, 2133, 6 

 

 

 

Poznejte přírodní a historické zajímavosti Smrčin

V Aši načerpejte energii na cestu krásným výhledem z Bismarkovy kamenné rozhledny na vrchu Háj. Poté se vydejte malebnou cestou přes přírodní park Halštrov a navštivte románský hrad Seeberg z konce 12. století. Dojedete až k rybníku v lesoparku Amerika s pláží, půjčovnou loděk a romantickou výletní restaurací. V lázeňském městě Františkovy Lázně si můžete odpočinout v jednom z nádherných parků nebo v bazénovém centru Aquaforum.

délka: 30 km cyklotrasy: 2058, 2060, 2057, 2057A, EV13

 

 

 

 

 

Vyberte si z našich tipů nebo se inspirujte v dalších článcích na našem blogu.