Vodáci, do lodí! Řeky jsou sjízdné. Deště z minulých týdnů doplnily vodní toky po celé republice, ty jsou na tom letos nejlépe za uplynulých pět let. Vodácká sezóna je tedy v plném proudu. Do lodí láká rovněž řeka Ohře, jediná sjízdná řeka v Karlovarském kraji, která nabízí skvělé vyžití.

 

Ohře je mezi vodáky právem jednou z našich nejpopulárnějších řek, neboť protéká zajímavými historickými městy a míjí bezpočet hradních zřícenin a vyhlídek. Kromě vodáků zaujme také vyznavače památek a pěších výletů do nádherné přírody Karlovarského kraje.

 

 

Na druhé nejlépe tekoucí řece v Čechách je sjízdných celých 242 km. Ohře pramení ve Smrčinách v Německu pod jménem Eger. Ve svém horním toku je Ohře spíše klidná, první peřeje začínají až před Loktem, přibývají až do Karlových Varů a pokračují ke Kadani,  kde se řeka opět zklidní. Můžete plout ještě dál přes Nechranice, zde už je ale řeka regulovaná a jezy nesjízdné.

 

Vodácká stezka Ohře

Kolem řeky Ohře byla v roce 2006 vybudována také Vodácká stezka Ohře – 69 informačních tabulí, které se nacházejí v úseku od Chebu po Kadaň. Říční návštěvníky ve třech jazycích poučují o tom, kde se právě nacházejí a jaké památky a přírodní zajímavosti najdou v okolí. Dále poskytují informace o nadcházejících jezech či jiných překážkách a jak je nejlépe překonat. A v neposlední řadě přináší tipy na ubytování v okolí.

 

 

Kempy a tábořiště

Protože je Ohře vhodná pro několikadenní výlety na lodích, najdete při jejích březích celou řadu tábořišť a kempů, ve kterých můžete přenocovat a v mnoha případech využít i dalších služeb. Projděte si seznam těchto tábořišť a kempů a informacemi o jejich vybavení, než se vydáte na Ohři.

A přestože se od klasického vodáckého čundru očekává, že budete spát ve stanu, můžete si zvolit i komfortnější variantu nocování v přilehlých penzionech. Ohře protéká městy jako Loket, Karlovy Vary či Kyselka. Všechna nabízejí ubytování nedaleko řeky a přitom v centru města. Můžete tak jet nalehko a čas věnovaný stavbě a bourání tábora, vaření a přesunu z kempu do centra můžete věnovat průzkumu památek.

 

Půjčovny lodí a vybavení

Abyste si mohli užít jednu z nejdelších a nejlepších českých vodáckých řek se vším všudy, jsou vám k dispozici veškeré služby. Na březích si můžete v několika půjčovnách pronajmout lodě, rafty a další nezbytné vybavení pro bezpečný a pohodlný sjezd Ohře.

 

 

Kudy kam

Řeka Ohře se těší mezi vodáky enormní oblibě převážně díky svému jízdnímu profilu a splavným úsekům, na které se může vydat jak zkušený vodák, tak úplný začátečník. Nejčastěji je splouvána od Chebu po Kadaň. Pro horní tok jsou typické spíše meandry a lučinatý charakter okolí. Plavba postupně nabývá na náročnosti, což je skvělé, protože se nejprve procvičíte na klidnější vodě a menších peřejích, než přijde řada na náročnější, ale díky peřejím pěknější úsek Karlovy Vary – Perštejn. Po průjezdu Karlovými Vary je řeka vhodná pro klidnou a odpočinkovou plavbu až do Kadaně. Chcete-li se dostat ještě dále, přes Nechranice, Žatec a Louny, je to možné, ale musíte počítat s nesjízdnými jezy a regulovaným korytem řeky.

Nejzajímavější úsek řeky začíná u Sokolova. Ohře tu obtéká obloukem hrad Loket a vtéká do chráněné krajinné oblasti Slavkovský les. Za nejhezčí se považují úseky Karlovy Vary – Kadaň a Nechranice-Žatec a mezi nejoblíbenější patří úsek Loket – Karlovy Vary a to kvůli překrásným skalním útvarům Svatošských skal. Pozor byste si měli dávat na jezy Cheb (Ottův jez) ř.km 240, Kynšperk ř.km 218.6, Královské Poříčí 200.8 – ostré kameny, Loket 191.7 – larseny a hlavně na jez v Radošově ř.km 158. Většinou jsou označeny výstražnými tabulkami.

Tak na co čekáte? Přijeďte si také užít skvělou vodu na Ohři!