To nejzajímavější z Karlovarského kraje s tipy na proslulá a méně známá místa, která byste měli navštívit. Inspirujte se a vyrazte. Vybrali jsme pro vás pár méně známých cílů z brožury, které stojí vážně za to. Tak hurá na cestu!

Skoky

Nejtajemnějším místem Karlovarského kraje jsou bez pochyby Skoky. Poutní místo láká už několik stovek let poutník z celého světa, traduje se totiž, že modlitby k sošce Panny Marie Skokovské napomáhají k uzdravení. Za komunistů však Skoky chátraly a výstavba Žlutické přehrady je definitivně odřízla od světa. Z celé vsi se tak zachovala jen hospoda, stodola, hřbitov, kaple a kostel. Dnes se však můžete vydat na poutní stezku znovu, trasa do Skoků měří 59 kilometrů a vede přes místa, která se váží k dějinám poutního místa.

Toužim

Na pomezí Karlovarského a Plzeňského kraje najdete městečko Toužim, které bylo vystavěno už ve 12. století. V současnosti je Toužim městskou památkovou zónou s mnoha pozoruhodnými památkami. Navštivte třeba gotický kostel Narození Panny Marie, okoukněte zbytky hradních zdí, nebo přejděte barokní můstek přes řeku Střelu. Mnoho historických budov však chátrá, třeba zámek s pivovarem, kočárovnou a kaplí. Snad se co nejdřív dočkáme rekonstrukce.

Nedaleko městečka Toužim se nachází klášter Nový Dvůr. Jedná se o neobyčejný klášter, který je však pro veřejnost nepřístupný. Jistě tam můžete přijít za modlitbou, nikoliv však na prohlídku. Zajímavé je však to, že zdejší mniši vyrábí hořčici, sladké pomazánky, džemy a přírodní kosmetiku. Tyto produkty lze koupit online nebo v sobotu a neděli v přesně dané časy. Koupí produktů přispějete na provoz kláštera.

Štědrá

V písemných pramenech se obec objevuje poprvé v roce 1239, ta nejzásadnější památka byla postavena až v letech 1731 až 1734. Jedná se o zámek, v kterém se nacházela proslulá kokořovská obrazárna a v té díla slavného barokního mistra Petra Brandla. Po roce 1989 byl však zámek prodán soukromému majiteli a postupně chátral. Od roku 2011 je majitelem obec Štědrá a zámek prochází rekonstrukcí. Další významnou památkou je kostel Narození Panny Marie, který je také nově zrekonstruován.

Bochov

Šestnáct kilometrů jihovýchodně od Karlových Varů stojí město Bochov. První písemná zmínka o městě pochází z roku 1325, dodnes se však zachovala řada historických památek. Třeba kostel Archanděla Michaela, kašna, radnice či pomník věnovaný obětem 1. světové války. Největším lákadlem je však hrad Hartenštejn. Ten nechal vystavět Jindřich II. z Plavna v 15. století jako náhradu za zbořený hrad Hungerberg. Dnes můžete navštívit obnovenou část hradu a také Karlovarskou věž, která láká na výhled do okolí. Za návštěvu stojí i již zmíněný Hungerberg. Hrad byl sice roku 1468 zničen, ale na jeho místě teď stojí trojice soch. Po cestě k sochám navíc potkáte informační tabule, které vás seznámí s historií města.