„Taková zář je jen jedna, odtud až do nedohledna… No a z něj daleko široko, proudem se rozlévá baroko.“ Jsou vám ta slova povědomá? Jistě jste poznali úryvek hitu Baroko od Richarda Müllera. Na první pohled by se mohlo zdát, že snad zpívá o karlovarské obci Valeč, protože právě tady se baroko rozlévá na všechny strany. Potěšení pro oko, tak mocné je ve Valči baroko!

Valeč. Historické městečko na úpatí Doupovských hor poblíž Karlových Varů. Rozlohou ani počtem obyvatel rozhodně nevyniká, zato množství zachovalých památek je až úctyhodné. Při vjezdu do Valče člověk neví, kam se dřív podívat! V jeden okamžik vás vítá zámecký kostel a sloup Nejsvětější Trojice, brána do zámecké zahrady a věhlasný skleník.

Jen tak u silnice leží kamenné koupadlo nebo se mezi místními hrázděnými domy vynoří kostel Narození sv. Jana Křtitele s velmi nezvyklou věží, a to šindelem krytou helmicí. Kostel v 90. letech prošel zásadní rekonstrukcí, a proto je dnes ve výborném stavu. Nepochybně doporučujeme jeho návštěvu!

Tím turistický wishlist nekončí! Skutečnou perlou je celoročně otevřený barokní zámek s překrásným parkem, tajuplným letohrádkem a druhým největším souborem soch z dílny Matyáše Bernarda Brauna v Čechách. Víc jich potkáte jedině v Kuksu! A to je, ruku na srdce, už opravdová konkurence.

Lapidárium jako inscenace

Originály Braunových soch byly po ničivém požáru v roce 1976 přemístěny do lapidária kláštera v Kladrubech, nyní se však opět nacházejí ve Valči. V objektu bývalé kovárny se tak tváří v tvář můžete setkat s originály všech 28 soch, které se po dlouhých 43 letech vrátily zpět „domů“. Na přípravě valečského lapidária se podíleli studenti a učitelé ze Západočeské univerzity, Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara. Těšit se můžete na magický zážitek, který dokreslují scénická světla a zvuk.

Galerie pod širým nebem

V zámeckém parku v současné době stojí „jen“ kopie výše zmíněných soch. I když jich zde zbylo 17, stále můžete hádat, co která socha představuje. Například Marnivost představuje sedící žena se složitým účesem, ozdobená šperky a chovající na klíně opici. Zatímco Lstivosti se kolem paže vine had a u nohou jí sedí liška. Víc ale už nechceme prozrazovat.

Vaše návštěva zámeckého parku by v žádném případě neměla končit prohlídkou soch. Park je poměrně rozsáhlý a jeho nejlákavější tajemství se skrývají jinde než u zámku. Pečlivě stříhané živé ploty, vodotrysky a fontány s fantastickými vodními stvůrami tu sice už nenajdete, ale dochoval se letohrádek Jinotaj, aleje či jedinečný skleník s vysokou kopulí. Ten v současné době prochází rozsáhlou rekonstrukcí, opravy by měly skončit zhruba za dva roky.

V zahradách stojí také přírodní amfiteátr – theatron, což je hradní stupňovitý pahorek, který sloužil k divadelním a hudebním představením pod širým nebem, nebo kuriozita v podobě iluzivních bran. Bloky zdí, kdysi s bohatou štukovou výzdobou a sochami v nikách, stojí za zámeckou zahradou a nabízejí průhledy do krajiny ke zřícenině Neuhaus.

Přemýšlíte, co podniknete o víkendu? Plán je jasný, ve Valči je toho k vidění víc než dost. Potěšení pro oko, tak mocné je ve Valči baroko!

Více informací o zámku najdete zde www.zamek-valec.cz